Jak jsme zvýšili míru konverze ze 4% na 8% díky A/B testování vstupní stránky

O A/B testování se toho napsalo mnohé, ale často bohužel zůstane pouze u teorie. My Vám na konkrétním případu ukážeme, že nemusí jít o složitý proces a přitom výsledkem může být výrazné zvýšení efektivnosti Vašich kampaní či webových stránek.

Před několika měsíci jsme s klientem spustili PPC kampaně, jejichž cílem bylo přivést na web relevantní návštěvníky, kteří se následně bezplatně mohou registrovat do klientova systému.

Pro kampaň jsme navrhli vstupní stránku, která měla službu představit, odpovědět na základní otázky a přimět k bezplatné registraci. Klient stránku vytvořil, nicméně nebyla úplně dle našich představ, po vizuální i obsahové stránce. Kampaň jsme přesto spustili.

Postupně se kampaň ustálila na konverzním poměru +-4% (cena za konverzi byla také konstantní), se kterým jsme my i klient byli spokojeni. Vždy je ale co zlepšovat a dohodli jsme se, že se pokusíme kampaně vylepšit.  A zde jsme (mimo jiné) navrhli A/B test vstupní stránky.

Prostoru na úpravy moc nebylo díky různým omezením, ale navrhli jsme následující jednoduché úpravy:

  • Hlavní nadpis pouze na dvou řádcích
  • Titulní obrázek více tematický (místo nerelevantní paní s telefonem jsme použili relevantního kurýra)
  • Popis služby jsme navrhli trochu zkrátit
  • Pod popis jsme umístili první tlačítko s výzvou k registraci (výraznější oproti originálu)
  • Vedle tlačítka jsme doplnili popis o bezrizikovosti registrace
  • Klient vyměnil druhý obrázek za další tematický
  • Na konci stránky jsme umístili druhé tlačítko s výzvou k registraci a opět doplnili informaci o bezrizikovosti registrace

Následně jsme využili funkčnost „Experimenty“ v Google Analytics, která A/B testování umožňuje. Test jsme spustili nad 100% návštěvníky vstupní stránky, nicméně pro omezení rizika (např. v případě radikálních změn) je možné procenta snížit. Experiment je také spuštěn pro veškerou návštěvnost webu, nejen návštěvnost z placených kampaní.

Jak dopadly výsledky A/B testování?

Experiment běžel 15 dní, do experimentu bylo započítáno více než 1100 návštěvníků a nástroj nám již po patnácti dnech nabídl „vítěze“ experimentu:

Vidíte, že nová vstupní stránka (Varianta 1) je výrazně výkonnější než stránka originální. 70% nárůst konverzního poměru (pro všechny zdroje návštěvnosti, pro PPC kampaně je to také 70%) je výrazný nárůst a Google s 99% pravděpodobností odhaduje, že nová stránka překoná tu původní.

Co z toho pro podobné experimenty plyne?

A/B testování je opravdu velmi silný nástroj pro zvyšování výkonu webových stránek či online marketingových kampaní. Realizace takového experimentu je velmi jednoduchá a pokud Vám na stránky chodí dostatečné množství návštěvníků, můžete zhodnotit výsledky testu již během několika dnů či týdnů.

My jsme porovnávali dvě verze vstupní stránky a chápeme, že v dalších krocích bychom se mohli pustit do testování jednotlivých prvků stránky (nadpisy, obrázky, tlačítka, texty atd.), abychom získali „ideální“ vstupní stránku. Nicméně v této fázi testování jsme s výsledkem spokojeni a novou stránku použijeme jako plnohodnotnou vstupní stránku s cílem zvýšit úspěšnost našich online kampaní.

Jaké máte Vy zkušenosti s A/B testováním? Používáte podobné metody ke zvýšení konverzních schopností webu?

kontaktujtenassluzby_v01

Petr Macek se představuje:

Pomáhám společnostem uspět na internetu. Cílem mojí práce je pomoci společnostem oslovit a získat zákazníky, vybudovat povědomí o jejich produktech a službách, vylepšit jejich reputaci a také efektivněji komunikovat se zákazníky. Zabývám se vytvářením a realizací strategií pro propagaci firem na internetu. Mnou navržené strategie jsou šité na míru každé společnosti a jejich účelem je splnit cíle, které společnost pro marketing na internetu má. Online marketing také pravidelně školím a pořádám v této oblasti semináře. Soustředím se na individuální školení pro firmy, které chtějí během školení řešit jejich vlastní problémy a veřejná školení pro ně nejsou ta nejefektivnější.
Příspěvek byl publikován v rubrice Digitální marketing, Internetový marketing, Jak uspět na internetu, Konverzní architektura, Optimalizace webu a konverzní architektura, Případové studie & reference, Tipy se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..