Co znamená položka (not provided) v Google Analytics?

Jistě jste si všimli ve statistikách návštěv Vašeho webu, že v reportu klíčových slov v Google Analytics se objevuje mezi ostatními klíčovými slovy položka (not provided) a velmi pravděpodobně sledujete, že počet návštěv označených touto hodnotou od března roste.

not provided - statistiky Google Analytics

Co se za položkou (not provided) v Google Analytics schovává?

Již na podzim Google oznámil, že chce chránit soukromí uživatelů služeb Google a proto nebude v Google Analytics zobrazovat klíčová slova, přes které návštěvník na konkrétní web přišel (z vyhledávače Google), ale zobrazí pouze hodnotu (not provided).  Tuto hodnotu Google zobrazí v případě, že návštěvník je v době vyhledávání přihlášen do účtu Google. Nejprve toto omezení platilo pouze pro doménu google.com, ale od března bohužel i pro ostatní jazykové mutace včetně google.cz.

Zatím je možné jen odhadovat, jaké procento dat v Google Analytics bude takto ovlivněno, mluví se i o 25% návštěv z vyhledávání Google, čísla ale budou záviset na mnohých faktorech a u každého webu budou jiná.

Jaký dopad to má na online marketing?

Pokud bereme v úvahu, že vyhledávač Google bude časem používat stále více lidí, bude pro nás online marketéry stále těžší sledovat, přes která klíčová slova se návštěvníci dostávají na náš web. Bude těžší sledovat dopad SEO aktivit na návštěvnost webu, budeme moci pouze předpokládat, že zvýšená návštěvnost webu je způsobená optimalizací pro vyhledávače, tvorbou odkazů apod. Nebudeme moci sledovat podíl brandových a nebrandových výrazů a budeme pouze spekulovat, jak moc lidí na web chodí přes název společnosti či produktu.

Dají se údaje o klíčových slovech někde získat?

V Google Webmaster Tools údaje o klíčových slovech ve vyhledávání stále jsou, ale přeci jen se s daty v Google Analytics mnohem lépe pracuje, je to analytický nástroj.

Důležité je také poznamenat, že klíčová slova se plně reportují pro návštěvy z PPC reklamy ve vyhledávači Google. Tedy je zde cítit snaha Googlu přimět marketéry, aby používali Google AdWords, jelikož pro Google AdWords jsou dostupné všechny údaje ke klíčových slovům.

Zpozorovali jste již rostoucí objem návštěv schovaných pod položku (not provided)? Jaké procento návštěv z vyhledávání pro Vás či Vaše klienty (not provided) znamená? Je pro Vás ztráta těchto údajů o klíčových slovech zásadní?

Petr Macek se představuje:

Pomáhám společnostem uspět na internetu. Cílem mojí práce je pomoci společnostem oslovit a získat zákazníky, vybudovat povědomí o jejich produktech a službách, vylepšit jejich reputaci a také efektivněji komunikovat se zákazníky. Zabývám se vytvářením a realizací strategií pro propagaci firem na internetu. Mnou navržené strategie jsou šité na míru každé společnosti a jejich účelem je splnit cíle, které společnost pro marketing na internetu má. Online marketing také pravidelně školím a pořádám v této oblasti semináře. Soustředím se na individuální školení pro firmy, které chtějí během školení řešit jejich vlastní problémy a veřejná školení pro ně nejsou ta nejefektivnější.
Příspěvek byl publikován v rubrice Digitální marketing, Internetový marketing, Optimalizace webu pro vyhledávače (SEO), PPC reklama, Webová analytika a reporting se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..